Polska

W niedzielę sobie nie pośpimy…

Arkadiusz Lorenc | 23.03.2017 | Wielka Brytania, Polska

Zawsze w ostatni weekend marca przestawiamy zegarki, zmieniając czas z zimowego na letni. Oznacza to, że niestety w nocy z soboty na niedzielę pośpimy godzinę krócej. W nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca zegarek należy o godzinie 1.00 przestawić na 2.00 (w Polsce z 2.00 robimy 3.00), odbierając sobie tym samym godzinę smacznego snu, ale przedłużając dzień... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 538, dzisiaj: 23

Brytyjski minister mówił w Warszawie o przyszłości Polaków w UK

Arkadiusz Lorenc | 13.03.2017 | Wielka Brytania, Polska, Brexit, Polityka

Minister ds. Europy i Ameryk Sir Alan Duncan wystąpił na Polsko-Brytyjskim Forum Belwederskim. Co mówił na temat przyszłości Polaków na Wyspach? Polsko-Brytyjskie Forum Belwederskie to pierwsze tego typu spotkanie, ale wiadomo już, że w planie są kolejne. Wspólne debaty mają świadczyć o umacnianiu się relacji między Polską a Wielką Brytanią. Podczas pierwszego z cyklu spotkań w Warszawie wystąpił brytyjski minister Sir Alan... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 1442, dzisiaj: 1

Jest pomysł zniesienia opłat za obywatelstwo dla Polaków

Arkadiusz Lorenc | 24.02.2017 | Wielka Brytania, Polska, Brexit

W internecie powstała petycja, której głównym postulatem jest zniesienie opłat za przyznanie brytyjskiego obywatelstwa dla Polaków. Podpisało ją już wiele tysięcy ludzi. „W obliczu obecnej sytuacji politycznej w Wielkiej Brytanii, Polacy nie wiedzą już, jaki będzie ich los po Brexicie. Wielu z nich mieszka i pracuje na Wyspach od ponad pięciu lat, pomagając budować brytyjską gospodarkę i infrastrukturę. Theresa May podkreśla,... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 1298, dzisiaj: 4

Skąd wziął się Tłusty Czwartek?

Arkadiusz Lorenc | 23.02.2017 | Polska, Kultura, Religia

Rekordziści zaczynają jeść je rano, na śniadanie, a kończą wieczorem, na kolację. Pączki zastępują im niemal wszystkie posiłki w ciągu dnia. Ale tylko jednego dnia — w Tłusty Czwartek. Skąd wzięła się ta tradycja? Początki Tłustego Czwartku sięgają czasów starożytnych. Urządzano wtedy określonego dnia ucztę, podczas której bawiono się przy suto zastawionym stole, by pożegnać zimę i powitać nadchodzącą wiosną.... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 245, dzisiaj: 2

Płaca minimalna w Europie: Polska na dole rankingu

Arkadiusz Lorenc | 14.02.2017 | Wielka Brytania, Polska, Finanse

Nie we wszystkich państwach Europy obowiązuje płaca minimalna. Ale w tych krajach, które zdecydowały się ją wprowadzić, wysokość płacy minimalnej jest różna. Sprawdź, ile wynosi ona w Polsce, a ile w Wielkiej Brytanii! Różnica jest powalająca! Z danych zaprezentowanych przez Eurostat wynika, że różnica między płacą minimalną w Wielkiej Brytanii i w Polsce jest olbrzymia i wynosi prawie tysiąc funtów.... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 1292, dzisiaj: 2

Szybki, pewny i tani sposób na przesłanie pieniędzy do Polski

Marta Jabłońska | 06.02.2017 | Wielka Brytania, Polska, Finanse

Pieniądze można z UK do Polski przesyłać na wiele sposobów. Na przykład przez bank. Tyle tylko, że taka usługa będzie w banku słono kosztować. Wielu z nas przesyła zarobione na Wyspach pieniądze do Polski. Nasza wypłata okupiona jest ciężką pracą. Szkoda byłoby wydawać sporą jej część na opłaty bankowe. Warto zatem znaleźć inny sposób na wysyłanie gotówki do rodziny w... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 1168, dzisiaj: 4

Kamil Grosicki piłkarzem Hull City!

Marta Jabłońska | 01.02.2017 | Polska, Lokalne, Sport

Od wczoraj Kamil Grosicki skrzydłowym Hull City! Od początku okna transferowego Tygrysi byli mocno zainteresowani reprezentantem Polski i nie wahali się zapłacić naprawdę wysokiej ceny za Grosickiego. Przedstawiciele Rennes, francuskiego zespołu, w którym do wczoraj grał Grosicki, nie chcieli sprzedać swojego skrzydłowego. Postawili zaporową cenę – 10 milionów euro. Ostatecznie Grosicki podpisał zeszłej nocy 3,5 – letni kontrakt z możliwością... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 4259, dzisiaj: 1

Polskie tradycje upamiętniania zmarłych – weź udział w badaniu!

Marta Jabłońska | 31.01.2017 | Wielka Brytania, Polska, emigracja, Kultura

Podejście do śmierci i sposobów jej upamiętniania w brytyjskim społeczeństwie znacznie się zmieniło w ostatnich latach. Część Polaków mieszkających w UK także zmieniło sposób upamiętnienia bliskich, czerpiąc ze zwyczajów powszechnych na Wyspach. Weź udział w badaniu na ten temat! Dr Lisa Dikomitis z Keele University oraz dr Marcin Biernat z University of Hull prowadzą badania wśród polskiej społeczności w Hull... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 528, dzisiaj: 1

Nowy Rok 2017

Marta Jabłońska | 01.01.2017 | Polska, Lokalne

Na scyńście, na zdrowie, na ten Nowy Rok! Coby sie Wom dazyło, mnozyło cały Bozy rok! Coby na świecie było cicho i spokojnie, i zony z mynzami nie bywały w wojnie. Cobyście jak poncki w maśle sie pławili, nic sie nie martwili, dobze jedli, pili. Coby Wom nicego nika nie chybiało ino z rocku na rok ino przybywało. A do... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 619, dzisiaj: 2

Polacy w Wielkiej Brytanii – weź udział w badaniu

Arkadiusz Lorenc | 09.12.2016 | Wielka Brytania, Polska, emigracja, Polityka

Dr Ian Fitzgerald z Northumbria University i dr Rafał Smoczyński z Polskiej Akademii Nauk przeprowadzili badania naukowe, w których pytali imigrantów m.in. o to, jak czują się w Wielkiej Brytanii. Badania są kontynuowane. Możesz wziąć w nich udział! Zachęcamy do wzięcia udziału w badaniu. Ankietę znaleźć można pod tym linkiem. Przyczynkiem do rozpoczęcia badań na temat stosunku Brytyjczyków do imigracji... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 1630, dzisiaj: 0

Strona 1 z 201 2 3 20

Kategorie Aktualności

Archiwum Aktualności