Polska

Pilna sprawa konsularna? W końcu załatwisz ją bez problemu

Arkadiusz Lorenc | 8 godzin temu | Wielka Brytania, Polska, emigracja

Niezależnie, czy chodzi o wydanie paszportu, czy inną nagłą sprawę. Po wielu latach Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z polskimi jednostkami konsularnymi w Wielkiej Brytanii uruchomiło Centrum Informacji Konsularnej oraz Zintegrowany Telefon Dyżurny. Dotychczas z załatwieniem pilnej sprawy w konsulacie w czasie dni wolnych od pracy lub wieczorami i w nocy, trzeba było poczekać do otwarcia placówki. Teraz można skorzystać... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 610, dzisiaj: 610

Zniżki dla uczniów uczących się polskiego za granicą

Arkadiusz Lorenc | 20.04.2017 | Wielka Brytania, Polska, Szkoła

Uczniowie, którzy uczą się w szkołach polonijnych w Wielkiej Brytanii i innych krajach na całym świecie lub chodzą na zajęcia z języka polskiego, organizowane w szkołach obcego systemu oświaty, będą mogli korzystać ze zniżek na komunikację publiczną w Polsce. Z inicjatywą zmiany prawa w tym zakresie wyszedł po raz pierwszy prezydent Andrzej Duda pod koniec ubiegłego roku. Sprawą zajęły się... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 695, dzisiaj: 18

Polacy planują masowy powrót do kraju?

Arkadiusz Lorenc | 17.04.2017 | Polska, Brexit

Krótko po rozpoczęciu procesu Brexitu aż 22 proc. ankietowanych Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii przyznało, że rozważa powrót do Polski na stałe. Badania przeprowadzone przez IBRiS na początku marca pokazały, że tylko 3,3 proc. Polaków w UK zastanawia się nad powrotem do kraju. Po uruchomieniu art. 50 przez premier Theresę May 5,5 proc. deklarowało już, że na pewno wróci do... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 1684, dzisiaj: 20

W niedzielę sobie nie pośpimy…

Arkadiusz Lorenc | 23.03.2017 | Wielka Brytania, Polska

Zawsze w ostatni weekend marca przestawiamy zegarki, zmieniając czas z zimowego na letni. Oznacza to, że niestety w nocy z soboty na niedzielę pośpimy godzinę krócej. W nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca zegarek należy o godzinie 1.00 przestawić na 2.00 (w Polsce z 2.00 robimy 3.00), odbierając sobie tym samym godzinę smacznego snu, ale przedłużając dzień... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 646, dzisiaj: 0

Brytyjski minister mówił w Warszawie o przyszłości Polaków w UK

Arkadiusz Lorenc | 13.03.2017 | Wielka Brytania, Polska, Brexit, Polityka

Minister ds. Europy i Ameryk Sir Alan Duncan wystąpił na Polsko-Brytyjskim Forum Belwederskim. Co mówił na temat przyszłości Polaków na Wyspach? Polsko-Brytyjskie Forum Belwederskie to pierwsze tego typu spotkanie, ale wiadomo już, że w planie są kolejne. Wspólne debaty mają świadczyć o umacnianiu się relacji między Polską a Wielką Brytanią. Podczas pierwszego z cyklu spotkań w Warszawie wystąpił brytyjski minister Sir Alan... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 1491, dzisiaj: 2

Jest pomysł zniesienia opłat za obywatelstwo dla Polaków

Arkadiusz Lorenc | 24.02.2017 | Wielka Brytania, Polska, Brexit

W internecie powstała petycja, której głównym postulatem jest zniesienie opłat za przyznanie brytyjskiego obywatelstwa dla Polaków. Podpisało ją już wiele tysięcy ludzi. „W obliczu obecnej sytuacji politycznej w Wielkiej Brytanii, Polacy nie wiedzą już, jaki będzie ich los po Brexicie. Wielu z nich mieszka i pracuje na Wyspach od ponad pięciu lat, pomagając budować brytyjską gospodarkę i infrastrukturę. Theresa May podkreśla,... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 1331, dzisiaj: 0

Skąd wziął się Tłusty Czwartek?

Arkadiusz Lorenc | 23.02.2017 | Polska, Kultura, Religia

Rekordziści zaczynają jeść je rano, na śniadanie, a kończą wieczorem, na kolację. Pączki zastępują im niemal wszystkie posiłki w ciągu dnia. Ale tylko jednego dnia — w Tłusty Czwartek. Skąd wzięła się ta tradycja? Początki Tłustego Czwartku sięgają czasów starożytnych. Urządzano wtedy określonego dnia ucztę, podczas której bawiono się przy suto zastawionym stole, by pożegnać zimę i powitać nadchodzącą wiosną.... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 271, dzisiaj: 1

Płaca minimalna w Europie: Polska na dole rankingu

Arkadiusz Lorenc | 14.02.2017 | Wielka Brytania, Polska, Finanse

Nie we wszystkich państwach Europy obowiązuje płaca minimalna. Ale w tych krajach, które zdecydowały się ją wprowadzić, wysokość płacy minimalnej jest różna. Sprawdź, ile wynosi ona w Polsce, a ile w Wielkiej Brytanii! Różnica jest powalająca! Z danych zaprezentowanych przez Eurostat wynika, że różnica między płacą minimalną w Wielkiej Brytanii i w Polsce jest olbrzymia i wynosi prawie tysiąc funtów.... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 1319, dzisiaj: 0

Szybki, pewny i tani sposób na przesłanie pieniędzy do Polski

Marta Jabłońska | 06.02.2017 | Wielka Brytania, Polska, Finanse

Pieniądze można z UK do Polski przesyłać na wiele sposobów. Na przykład przez bank. Tyle tylko, że taka usługa będzie w banku słono kosztować. Wielu z nas przesyła zarobione na Wyspach pieniądze do Polski. Nasza wypłata okupiona jest ciężką pracą. Szkoda byłoby wydawać sporą jej część na opłaty bankowe. Warto zatem znaleźć inny sposób na wysyłanie gotówki do rodziny w... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 1369, dzisiaj: 6

Kamil Grosicki piłkarzem Hull City!

Marta Jabłońska | 01.02.2017 | Polska, Lokalne, Sport

Od wczoraj Kamil Grosicki skrzydłowym Hull City! Od początku okna transferowego Tygrysi byli mocno zainteresowani reprezentantem Polski i nie wahali się zapłacić naprawdę wysokiej ceny za Grosickiego. Przedstawiciele Rennes, francuskiego zespołu, w którym do wczoraj grał Grosicki, nie chcieli sprzedać swojego skrzydłowego. Postawili zaporową cenę – 10 milionów euro. Ostatecznie Grosicki podpisał zeszłej nocy 3,5 – letni kontrakt z możliwością... Czytaj dalej »

ilość wszystkich wyświetleń: 4456, dzisiaj: 2

Strona 1 z 211 2 3 21

Kategorie Aktualności

Archiwum Aktualności